Klubovima iz kineske Superlige je zabranjeno dovoditi strane golmane, ali zašto? U posljednje vrijeme se mnogo priča o ovome, nakon što su iz Europe put Kine otišli mnogi vrhunski nogometaši za ogromne novce. Međutim, nijedan od njih nije golman, a jedini razlog za to je što je svim klubovima u ligi zabranjeno dovoditi i koristiti stranog golmana.

- Zašto je ova zabrana na snazi?
Iz jednog jednostavnog razloga – razvoj igrača. Kada bi bilo dozvoljeno dovođenje stranih golmana, domaći golmani bi pali u zaborav. To je samo jedna pozicija u timu i zbog same važnosti te pozicije za tim, kineski golmani zbog manjka igre ne bi imali prostora za napredak.
To bi utjecalo na drastičan pad kvaliteta golmana, a na udaru bi bila kineska reprezentacija i njene šanse za uspjeh.
- Kada je uvedeno to pravilo?
Kineska Superliga je oduvijek imala ograničenja za broj stranaca u timu. Od svog osnivanja 1994. godine do 2000. godine bila su dozvoljena maksimalno 3 stranca u timu. 2001. godine taj limit se povisio na četiri, ali su i dalje ostala maksimalno tri stranca na utakmici, a iste te godine je uvedena i zabrana dovođenja stranih golmana.
Da, kineski golmani se mnogo bolje razvijaju otkako je uvedena ta zabrana. Na primjer, Zen Cheng, broj jedan Guangzhou Evergradea i kineske reprezentacije je proglašen golmanom 2016. godine u Kini (to mu je druga uzastopna nagrada), a također je bio i jedan od najboljih pojedinaca tima u azijskoj Ligi prvaka prošle godine.
Ne baš, zabrana dovođenja stranih golmana je prilično jedinstvena, iako ograničenje broja stranih igrača se koristi u mnogim državama. Većina velikih europskih liga ima to pravilo.
Ruska Premier liga je po tome najbliža Kini, jer ima limit od šest stranih igrača koji mogu biti u početnih jedanaest u određenoj utakmici. Tim pravilom se osigurava da je na terenu u bilo kom trenutku utakmice najmanje 10 Rusa od ukupno 22 igrača.