Eurosong 2021 će biti 65. natjecanje po redu na kojem će ove godine sudjelovati 39 zemalja. Natjecanje će se održati u Rotterdamu nakon što je Duncan Laurence ostvario pobjedu 2019. godine sa pjesmom Arcade. Nizozemska je trebala biti domaćin Eurosonga 2020. godine, ali je otkazano zbog pandemije koronavirusa.
Eurosong 2021 će se održati u Ahoy areni u Rotterdamu, a sastojat će se od dva polufinala, koja se održavaju 18. i 20. svibnja i finala koje će se održati 22. svibnja. U prvom polufinalu će sudjelovati 16 zemalja, a pravo glasa će imati publika i članovi žirija iz Njemačke, Nizozemske i Italije. Bjelorusija je trebala nastupiti u ovom polufinalu, ali su diskvalificirani zbog toga što su poslali pjesmu koja nije u skladu sa pravilima. U drugom polufinalu sudjeluje 17 zemalja, a pravo glasa će imati žiri iz Velike Britanije, Francuske i Španjolske. Armenija se odlučila povući iz natjecanja zbog nestabilne situacije u državi.
U velikom finalu će sudjelovati 26 zemalja, po deset iz dva polufinala, velika petorka i zemlja domaćin. Svih 39 zemalja koje učestvuju u natjecanju će imati pravo glasa u finalu.
Što se tiče glasanja, sistem kakvog poznajemo ostaje isti. 12 bodova ide prvoplasiranoj zemlji, deset drugoplasiranoj, osam trećeplasiranoj i tako sve do jednog boda.
Europska radiodifuzijska unija je nacionalnim televizijskim kućama dala mogućnost da izvođači koji su odabrani predstavnici svoje zemlje na otkazanom natjecanju 2020. godine, mogu predstavljati svoju zemlju i ove, ali sa drugim pjesmama.
U travnju je objavljeno kako će se Eurosong održati u prisustvu publike, gdje će biti dozvoljeno 3500 gledatelja, ali uz poštivanje mjera udaljenosti.
Publika će pred ulazak u dvoranu morati pokazati negativan test na COVID-19. Organizacija je izjavila da je zdravlje i sigurnost natjecatelja glavni prioritet, te da će sa svojim delegacijama morati poštovati ‘stroge protokole’. Tema će ostati ista kao ona što je izabrana za 2020. godinu.
HRVATSKA
Albina Grčić je rođena 6. veljače 1999. godine u Splitu, drugom najvećem hrvatskom gradu. Pjesma koju će izvesti u Rotterdamu zove se “Tick-Tock”. Pjesmu je napisao Branimir Mihaljević, koji je prethodno napisao “Lako je sve” (Hrvatska 2010) i “Ludi” (Hrvatska 2018.), a kompozitori su Tihana Buklijaš Bakić i Max Cinnamon, koji su pokušali predstavljati Francusku 2018. godine.
“Tick-Tock” ima zvuk koji obično ne povezujemo sa Hrvatskom na Euroviziji. Zvuči izuzetno aktualno i dopadljivo. Zadržavanje refrena na hrvatskom jeziku također je bio pametan potez, jer se to slušateljima čini interesantnim.
I sama Albina je izjavila: “Moja pjesma ‘Tick-Tock’ znatno se razlikuje od onoga čime sam se dosad predstavljala; rekla bih da je žanr ostao isti, ali se ritam uvelike promijenio. Ova pjesma je i moj osobni izazov i nešto u čemu se dosad nisam imala prilike okušati. ‘Tick-Tock’ je moćna pjesma koja predstavlja moju osobnu kartu u daljnjoj karijeri. “
Barbara Pievic, poznatija pod umjetničkim imenom Barbara Pravi, rođena je 10. travnja 1993. godine u Parizu. Podrijetlom je iz Srbije i Irana. Njeno umjetničko ime dolazi od srpske riječi “prava” (autentična) kao počast njenom srpskom djedu.
Barbara je glazbenu karijeru započela 2014. godine nakon upoznavanja Julesa Jaconellija. Potpisala je za Capitol Music France 2015. godine. Uz pisanje i kompoziranje vlastitih pjesama, Barbara je pisala za nekoliko drugih umjetnika, uključujući Yannicka Noaha, Juliju Zenatti, Chimenea Badija i Jadena Smitha.
Destiny Chunkunyere rođena je 29. kolovoza 2002. godine u Birkirkari na središnjoj Malti. Njen otac je bivši nigerijski nogometaš Ndubisi Chunkunyere. Destiny je započela svoju pjevačku karijeru 2014. godine, gdje je završila treća na festivalu Kanzunetta Indipendenza. Iste godine pobijedila je na muzičkom festivalu Asterisks i Sanremo Junior.
2015. godine je predstavljala Maltu na Eurosongu za mlade u Sofiji u Bugarskoj. Sa svojom pjesmom “Not My Soul” pobijedila je na natjecanju sa 185 bodova, oborivši rekord primljenih bodova po starom sustavu bodovanja i donijevši Malti drugu pobjedu u tri godine.
Gjon Muharremaj, poznatiji kao Gjon’s Tears (Gjonove suze), rođen je 29. lipnja 1998. godine u Brocu u francuskom govornom dijelu Fribourga u zapadnoj Švicarskoj od oca kosovskog Albanca i majke Albanke.
Gjon je započeo svoju pjevačku karijeru u dobi od 12 godina kada se 2010. plasirao na treće mjesto u natjecanju “Albanija ima talenat” nakon što ga je djed prijavio na natjecanje. Zatim je stigao do polufinala Die grossten Schweizer talente u 2012. godini. 2019. godine je stigao do polufinala francuskog showa The Voice.
Victoria Georgieva, poznatija pod mononimom Victoria, rođena je 21. rujna 1997. godine u Varni na sjeveroistoku Bugarske. Počela je pjevati sa 11 godina, a nakon nekog vremena upisala se u vokalni studio “Angel Voices”.
2016. godine Victoria je objavila svoj prvi singl “Nishto Sluchayno” (Ništa slučajno). Dvije godine kasnije, napisala je svoju prvu englesku pjesmu “I Wanna Know”, nakon što je deset dana provela u Los Angelesu.
Pjesma koju će Victoria izvesti u Rotterdamu zove se ‘Growing Up Is Olding”. Napisali su je Helena Larsson, Maya Nalani, Oliver Bjorkvall i sama Victoria.
Daði Freyr Pétursson je rođen 30. lipnja 1992. u Reykjavíku. Daði je svoju glazbenu karijeru započeo u srednjoškolsim danima. Osnovao je bend RetRoBot sa prijateljima iz škole. Bend je 2012. osvojio Músíktilraunir (godišnje glazbeno natjecanje na Islandu). 2013. su objavili jedan album pod nazivom “Blackout” prije nego što su se raspali godinu dana kasnije.
U 2017. godini Daði je započeo samostalnu karijeru sudjelujući na Söngvakeppnin 2017 sa pjesmom „Is This Love?“ koja mu je donijela drugo mjesto. Daði je kasnije te godine objavio svoj debitantski solo EP “Næsta Skref”.
Nakon pobjede na Söngvakeppninu 2020, Daði og Gagnamagnið zabilježio je ogroman porast popularnosti u svojoj zemlji i inozemstvu. Pjesma koju će Daði og Gagnamagnið izvesti u Rotterdamu naziva se “10 Years”. Pjesmu je napisao i komponirao sam Dađi. Kao nastavak pjesme “Think About Things”, koji govori o njegovoj kćeri, “10 Years” govori o njegovoj i Árnýjevoj vezi. Na pobjedu Islanda bet365 kladionica nam daje kvotu 7.50.
Maneskin je rock sastav iz Rima, koji čine Damiano David (glavni vokal), Victoria De Angelis (bas), Thomas Raggi (gitara) i Ethan Torchio (bubnjevi). Grupa se formirala 2016. godine, dok su članovi bili u srednjoj školi. Kad su smišljali ime benda, Victoriju, koja je napola Dankinja, zamolili su da kaže neke danske riječi kako bi pronašli ono što im najviše odgovara. Na kraju su odabrali Maneskin, što znači ‘mjesečina’.
Maneskim se prvi put proslavio nakon što je zauzeo drugo mjesto u 11 sezoni X Faxtora u Italiji 2017. godine. Njihov debitantski singl “Chosen” zauzeo je drugo mjesto na talijanskoj listi najboljih singlova.
Elena Tsagrinou je rođena 16. studenog 1994. godine u Ateni u Grčkoj. Sa 14 godina je sudjelovala u talent showu Ellada Eheis Talento (Grčka ima talenat), stigavši do polufinala. 2013. godine je izabrana za glavnu pjevačicu programa Other View i sa njima objavila mnogo hitova.
Nakon pet uspješnih godina sa grupom, Elena je započela samostalnu karijeru izdavanjem singla “Pame Ap’ Tin Arhi” (Idemo ispočetka). Njeni sljedeći singlovi su također bili vrlo uspješni i prikupili milijune pregleda na YouTubeu, podižući Eleninu karijeru.
Pjesma koju će Elena izvesti u Rotterdamu zove se “El diablo” (Vrag). Napisali su je i komponirali Jimmy “Joker” Thornfeldt, Laurell Barker, Oxa i Thomas Stengaard. “El diablo” je izazvao bijes od vjerskih i konzervativnih skupina na Kipru nakon premijere pjesme. Te su skupine tvrdile da pjesma “promiče satonistička vjerovanja”. Koeficijent da će Kipar ove godine biti među prvih deset iznosi 1.40.
The Roop je nastao 2014. godine u Vilniusu, a čine ga Vaidotas Valiukevičius (glavni vokal), Robertas Baranauskas (udaraljke) i Mantas Banišauskas (gitara). Grupa svoju glazbu opisuje kao križanje pop-rocka i indieja.
Iako nije mogao nastupiti na Euroviziji 2020. godine, The Roop je i dalje bio jedan od naj slušanijih litvanskih umjetnika te godine. “On Fire” ima preko šest milijuna pregleda na Spotifyju, a njegov službeni video na YouTube kanalu gledan je preko 9 milijuna puta.
Pjesmu koju će The Roop izvesti u Rotterdamu zove se “Discoteque”. Napisali su je i sastavili svi članovi benda. Kalle Lindroth također je pomogao napisati tekst, a Ilkka Wirtanen pomogla je u komponiranju. “Discoteque” je srušio dva rekorda koja je prethodno postavio “On Fire”, primivši najveći broj glasova ikada u litvanskom nacionalnom izboru i postavši jedna od najslušanijih pjesama na Spotifyju u Litvaniji. Bet365 kladionica nam daje kvotu od 1.40 da će Litvanija završiti u top 10.
Go_A je folktronska grupa osnovana u Kijevu 2012. godine. Bend čine Kateryna Pavlenko (vokal), Taras Ševčenko (multi-intrumentalist), Ihor Didenchuk (sopiklar) i Ivan Hrihoryak (gitara). Kombiniraju ukrajinske stilove pjevanja s modernim plesnim ritmovima, afričkim bubnjevima i gitarom.
Go_A je prvi put privukao pažnju nakon objavljivanja singla “Рано-раненько – Sooner or later” 2015. Sljedeće godine izdali su svoj debitantski album “Іди на звук – Follow the tune” Go_A su već nastupali na mnogim festivalima u Ukrajini, ali i izvan nje, najviše u Izraelu, Poljskoj i Bjelorusiji.
Pjesma koju će Go_A izvesti u Rotterdamu zove se “Shum – Noise”. Napisali su ga i komponirali članovi benda Taras Shevchenko, Kateryna Pavlenko i Ihor Didenchuk. Ovo je prvi ukrajinski nastup koji je u potpunosti na ukrajinskom jeziku. Kvota na to da će Ukrajina završiti u top 10 iznosi 1.83 u bet365 kladionici.
Ove godine obilježava se četvrt stoljeća otkako je Florentino Pérez prvi put postao predsjednik Real Madrida. Njegov prvi mandat započeo je 2000. godine, kada...
Gledajte sportove uživo na bet365! Vrijede restrikcije za određene države. Uvjet je korisnički račun s uplaćenim pologom ili da ste se okladili unazad 24 sata. BeGambleAware.org , 18+
Profesionalni kladioničari se klade u ovoj kladionici!
Saznaj zašto je po našem i mišljenju mnogih ovo najbolja kladionica na svijetu! Sve o bet365 kladionici i promocijama za nove i postojeće igrače!