Ko je najviše potrošio u posljednja dva prijelazna roka? Većina bi na prvu odgovorila PSG ili Manchester City, ali to nije tačno!
![](//www.svijetkladjenja.com/wp-content/uploads/2018/02/Barcelona-transfer-news-Philippe-Coutinho-Ousmane-Dembele-841241.jpg?x85174)
Štaviše, PSG koji je oborio svjetski rekord dovođenjem Neymara za 222 milijuna eura, i to za više nego dvostruko veću sumu od dotadašnjeg rekorda, nije čak ni među prva 3 kluba.
Od kluba koji je bio prepoznatljiv po omladinskoj školi i proizvodnji mladih igrača za prvi tim, Barcelona je dogurala do titule najvećeg trošadžije. U sezoni 2017/2018, računajući zajedno zimski i prijelazni rok, Katalonci su prvi po izdvojenom novcu za pojačanja, pošto su ukupno potrošili 324,3 milijuna eura.
Lider La Lige je tako iza sebe ostavio klubove u vlasništvu šeika i tajkuna, koji se nekako po navici rasipaju novcem, vješto izbegavajući pravila finansijskog fair-playa. Na drugom mjestu je Manchester City (vlasnici iz Ujedinjenih Arapskih Emirata) sa 315,8 milijuna, treći je Chelsea ruskog tajkuna Romana Abramoviča sa 253,8, dok je četvrti “katarski” PSG sa 238.
Zanimljivo je da među deset najvećih potrošača nisu Arsenal (12. mjesto) i Bajern (13), a za rubriku “vjerovali ili ne” je podatak da je Real tek na 45. poziciji sa 46,5 milijuna eura. Nekada je Madriđanima zaštitni znak bilo pravljenje megatransfera, ali situacija se okrenula, tako da ove zime nisu izvadili ni euro iz kase.
Najveće iznenađenje je plasman Evertona na petu poziciju, koji je i pored izdvojenih 202,7 milijuna, tek deveti na tablici Premier lige. Kuriozitet je i da je Swansea 22. drugi na planeti po visini računa za kupovinu (73,1), a nalazi se u zoni ispadanja u Engleskoj.
S druge strane, Napoli je tek na 33. poziciji, sa 56,7 milijuna, ali mu to ne smeta da bude lider Serie A. Nevjerovatno visoko je plasiran drugoligaš Middlesbrough (53,6), koji je čak osam mjesta iznad madridskog Reala.