Jedina država u povijesti koja je napustila Europsku uniju je Velika Britanija koja se na to odlučila nakon referenduma održanog 2016. godine. Brtianci su i prvog februara/veljače ove godine i službeno prestali biti punopravna članica, a EU je tako ostala na 27 država članica.
Svjedoci smo pandemiji koronavirusa, a brojne europske zemlje teško su pogođene ovom zaraznom bolešču. Neke se i postopeno oporavljaju, ali stanje još nije kao što je bilo prije izbijanja pandemije. Prema mišljenjima političkih stručnjaka i eksperata, koronavirus podstakla je rast euroskepticizma u brojnim EU državama. Analitičari također navode kako je solidarnost u EU pala na testu za vrijeme koronavirusa, te se svako okrenuo sam sebi. Najbolji primjer za to je situacija koja je bila u Italiji, kada smo imali priliku vidjeti skidanje EU zastava sa jarbola, a negdje čak i postavljanje kineskih s obzirom da je Kina poslala značajnu medicinsku pomoć Italiji koja je bila najžešće pogođena koronavirusom.
Pored Italije, tu je još i Mađarska gdje premijer zemlje Viktor Orban ima veliku moć i nije baš poznat kao veliki pristalica Europske unije. Stavovi Orbana i Bruxellesa se uveliko razilaze kada je stvar o migrantima, a otišlo je daleko do te mjere da su ga i neki zvaničnici EU prozvali za nepoštivanje ljudskih prava.